Նոյեմբերի լույս 4 գիշերը Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ կուսակցության 16 անդամ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել միաժամանակ Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Մարդինում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) համանախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ հետաքննություն է սկսել:
Նրանք ձերբակալվել են այն պատճառաբանությամբ, որ չեն ներկայացել դատարան ցուցմունքներ տալու համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այդ մասին պաշտոնապես ասվում է Թուրքիայի վարչապետի մամուլի և տեղեկատվության գլխավոև դեպարտամենտի հայտարարության մեջ:
«Պատգամավորի անձեռնմխելիությունը վերացնելուց հետո որոշ խորհրդարանականների մեղադրանքներ են ներկայացվել և նրանք կանչվել են դատարան ցուցմունքներ տալու: Մի շարք պատգամավորներ անտեսել են դա, որի պատճառով որոշվել է ձերբակալել նրանց»,-ասվում է փաստաթղթում: