Դիլիջանի Կենտրոնական դպրոցը հավակնում է ճարտարապետական հեղինակավոր ArchDaily պարբերականի «Կառույց-2017» մրցանակին: Շենքը նախագծել է «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիան:
Հայ ճարտարպետների շենքը մրցակցում է մի շարք այլ կառույցների հետ «Կրթական ճարտարապետություն» անվանակարգում, հայտնում է ճարտարապետական ստուդիան իր ֆեյսբուքյան էջում:
Քվեարկության առաջին փուլում օգտատերերին առաջարկվում է ներկայացված ավելի քան 3000 նախագծերից ընտրել ընդամենը 16 լավագույն շինություն յուրքանչյուր անվանակարգում:
Դիլիջանի Կենտրոնական դպրոցը հիմնվել է 2013-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից` ՀՀ Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ: Դա 1-9 դասարանների աշակերտների համար նախատեսված հիմնական դպրոց է 160 աշակերտի համար:
Դպրոցը 119 աշակերտ ունի, որոնց 80 տոկոսը Դիլիջանի բնակիչներ են: Աշխատակիցների 24 տոկոսը ևս Դիլիջանից է, իսկ 22 տոկոսը տեղափոխվել է Դիլիջան ընտանիքների հետ: 13 տոկոսը Դիլիջան է ժամանել ՀՀ այլ մարզերից, մյուս աշխատակիցները համատեղում են աշխատանքը Երևանում և Դիլիջանում:
ArchDaily մրցույթի մասնակցության հայտերը դեռ ընդունվում են: Քվեարկությունը կսկսվի հունվարի 31-ին և կավարտվի փետրվարի 6-ին: