Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ ԿԽՄԿ-ն, հերքել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունը հայկական զինված ուժերի կողմից Աղդամի շրջանում Կոմիտեի աշխատակիցներին գնդակոծելու վերաբերյալ:
ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Իլահա Հուսեյնովան հայտնել է, որ կոմիտեի աշխատակիցներն այդ օրը եղել են Աղդամի շրջանում, սակայն նրանք թիրախ չեն դարձել:
Ըստ նրա, Կոմիտեն տարբեր հումանիտար նախագծեր է իրականаցնում սատարելու համար քաղաքացիական բնակչությանը՝ շփման գծին և հայ-ադրբեջանական սահմանին հարակից տարածքներում:
«ԶԼՄ-ների տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ կարող եմ ասել, որ մենք հաստատում ենք, որ մեր աշխատակիցներն այնտեղ են եղել մայիսի 4-ին: Սակայն ոչ մի հատկանիշ ու հիմք չկա պնդելու, թե թիրախավորվել են մեր աշխատակիցները կամ ԿԽՄԿ տրանսպորտային միջոցները»,-ասել է Հուսեյնովան, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Մայիսի 4-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն էին տարածել թե ԿԽՄԿ աջակցությամբ իրականացվող «վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ հայկական կողմն իբր գնդակոծել է տարածքում աշխատող Աղդամի մեխանիկական ոռոգման վարչության աշխատակիցներին ու տեխնիկան»: Ասվում էր, թե պատահարի վայրում եղել են նաև ԿԽՄԿ աշխատակիցները: Նշվում էր, որ «ոչ ոք չի տուժել, սակայն տեխնիկան և սարքավորումները վնասվել են»: