Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ներումը ստացած ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը, որին Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման էին դատապարտել, ազատ է արձակվել կալանքից: Սակայան նա հազիվ թե արտահանձնվի Ադրբեջանից սեպտեմբերի 12-ին: Այդ մասին հայտարարել է բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլահմ Ալիևը ներում է շնորհել Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված ռուսաստանցի բլոգեր, ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին: Այդ մասին հայտնել է Ալիևի մամուլի ծառայությունը:Ալիևը ստորագրել է համապատասխան հրամանագիրը, որն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից:
«Դեռ ոչ մի նոր բան չկա: Լապշինն ազատ է արձակվել: Սակայն նա դժվար թե սեպտեմբերի 12-ին արտահանձնվի Ադրբեջանից»,-ասել է Չերնինը: Այն հարցին, թե ինչն է խոչընդոտում Լապշինի արտահանձնմանը, փաստաբանը պատասխանել է, որ «ոչինչ չի կարող ասել այդ մասին»: «80 տոկոսով Լապշինն այսօր չի արտահանձնվի: Ճաշից հետո պարզ կդառնա»,-ասել է փաստաբանը: