ՖԻՖԱ նախկին նախագահ Յոզեֆ Բլատերը, որը հեռացել է պաշտոնից 2015-ին կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով, իր հեղինակած «Իմ ճշմարտությունը» գրքում գրել է, որ Քաթարը չպետք է 2022թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն անցկացնելու իրավունք ստանար:
Բրիտանական The Times-ը, որը հատվածներ է տպել գրքից, նկարագրում է այն որպես պաշտպանության փորձ հօգուտ Բլատերի, որը 17 տարի եղել է ՖԻՖԱ ղեկավար կազմում:
«Եթե ՖԻՖԱ-ում լավ ուսումնասիրեին հաշվետվությունները, ապա աշխարհի առաջնությունը Քաթարում չէր անցկացվի: Չգիտեմ, կա արդյոք կապ Քաթարում ԱԱ-2022-ի և այն ամենի միջև, ինչ պատահեց հետագայում»,-գրել է Բլատերը գրքում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Բլատերը պնդում է, որ Քաթարը հաղթեց ՖԻՖԱ-ի գործկոմի նախկին անդամ Միշել Պլատինիի վրա քաղաքական ճնշման և գործարքի արդյունքում:
Ըստ նրա, Պլատինին պատմել է իրեն, որ քվեարկության վերաբերյալ որոշումը կայացրել էր արդեն Ֆրանսիայի նախակին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի և Քաթարի շեյխ Թամին բին Համադ Ալ Թանիի հետ ընթրիքի ժամանակ 2010 թվականին: Պլատինին իր հերթին հերքում է այդ տեղեկատվությունը: