17 օգոստոսի 2020 - 17:42 AMT
Եվրամիության պետությունների ղեկավարներն օգոստոսի 19-ին գագաթնաժողով կգումարեն տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝ քննարկելու իրավիճակը Բելառուսում։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։
«Ես Եվրախորհրդի հանդիպում կգումարեմ օգոստոսի 19-ին՝ քննարկելու Բելառուսում ստեղծված վիճակը»,- գրել է նա Twitter-ում։
Ըստ Միշելի` Բելառուսի ժողովուրդն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշելու իր ճակատիգիրը և ազատ ընտրելու իր առաջնորդին։
«Բռնությունը ցուցարարների դեմ անընդունելի է»,- հավելել է նա։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չեն ճանաչել Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները, իսկ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին համարել Եվրամիությունում անցանկալի անձ՝ «պերսոնա նոն գրատա»։
Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։ Հայտնի է, որ մի քանի օրում ամենաքիչը 6000 մարդ էր բերման ենթարկվել և ձերբակալվել։