10 սեպտեմբերի 2020 - 14:43 AMT
Եվրոպական ֆուտբոլը կորոնավիրուսի պատճառով 4 մլրդ եվրո կկորցնի, քանի որ խաղադաշտերի տրիբունաները դատարկ են, հովանավորներ չկան, իսկ հեռուստաալիքները փոխհատուցում են պահանջում կորուստների դիմաց։
Ըստ ՖԻՖԱ-ի՝ կորուստների 90 տոկոսը ծանր բեռ է դառնալու ակումբների համար։ Այդ մասին հայտարարել է իտալական «Յուվենտուսի» նախագահ, Եվրոպական ակումբների ասոցիացիայի (ECA) ղեկավար Անդրեա Անյելին, գրում է BBC-ն։
Ճգնաժամի հետևանքով ֆուտբոլային տաղանդների առուվաճառքի ամենամեծ շուկան կրճատվել է 20-30 տոկոսով։
Ֆուտբոլն ամենաեկամտաբեր խաղն է աշխարհում, բայց միևնույն է՝ 4 մլրդ եվրոն 2 խաղաշրջանում հսկայական գումար է։ Ըստ Անյելիի՝ կորուստները հսկայական են և որոշ ակումբներ կարող են ֆինանսական ճգնաժամի մեջ հայտնվել։
Կանխիկ գումարների բացակայությունը նշանակում է, որ թիմերի վերադասավորումները, խաղացողների և մարզիչների փոխարինումները, նոր ստադիոնների կառուցումը՝ այդ ամենը մեծ մասի համար հետաձգվում է։