ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի գլխավոր արդյունքն այն է , որ «հրանոթները լռել են» և մարդիկ այլևս չեն զոհվում։
«Պետք է դիմել ռազմական փորձագետներին։ Բայց առաջին հերթին պետք է հաշվի առնել այն, որ հրանոթները լռել են։ Սա է գլխավոր արդյունքը։ Մարդիկ չեն զոհվում։ Սա է ամենաարժեքավոր արդյունքը»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովը չի մեկնաբանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը, թե Վաշինգտոնն ու Փարիզը պարզաբանումներ են ակնկալում Թուրքիայի դերակատարման մասին։
«Մենք չէինք ցանկանա մեկնաբանել մեր երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Ունենք երկկողմ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, որոնք գնահատում ենք»,- ասել է Պեսկովը։
«Եթե Մինսկի խմբում մեր համանախագահները պարզաբանումների կարիք ունեն, անկասկած, դրանք կներկայացվեն։ Առավել ևս, որ հիմա ԼՂ գծով կանոնավոր շփումներ են իրականացվում»,- ասել է նա։
Պեսկովը շեշտել է, որ ՌԴ համար գլխավորը հետաքրքրվելն է, թե ինչպես պահպանել Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս հաստատված խաղաղությունը, ապահովել բոլոր տեղահանվածների և փախստականների վերադարձը, ինչպես նաև հետևել խաղաղության պահպանմանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան առավել մեծ պարզություն են ակնկալում Ռուսաստանից Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատման պայմանների, ինչպես նաև Թուրքիայի դերակատարման մասին այդ պայմանավորվածություններում։ Այդ մասին հայտարարվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձաստիճան ներկայացուցչի ճեպազրույցում։