Գյուղատնտեսությունն ավելի խոցելի է դառնում հատկապես կլիմայի փոփոխության պայմաններում, այդ թվում` Հայաստանում։ Այդ մասին ասվում է Friedrich-Ebert-Stiftung հիմնադրամի հետազոտության մեջ։
Նշվում է, որ դա ոռոգման ջրի լրացուցիչ պահանջի կհանգեցնի, որը կկազմի մոտ 202 միլիոն խմ։
Կլիմայի փոփոխության համատեքստում ջրի մատչելիության անկումը և ջերմաստիճանի բարձրացումը, ինչպես նաև հիվանդությունների և վնասատուների բռնկումները կհանգեցնեն մշակաբույսերի բերքատվության նվազման:
Հայաստանի գյուղատնտեսության վրա կլիմայի փոփոխությունը կհանգեցնի՝
Ոռոգվող հողերի արտադրողականության կրճատման մոտ 24%-ով, արոտավայրերի ընդհանուր տարածքի և դրանց արտադրողականության կրճատման 4-10%-ով մինչև 2030 թվականը, խոտի բերքատվության նվազման 7-10%-ով, որն էլ իր հերթին կհանգեցնի անասնակերի արտադրության ծավալների նվազմանը, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վատթարացման, ոռոգման ջրի լրացուցիչ պահանջի, որը կկազմի մոտ 202 միլիոն խմ։
Նշվում է նաև, որ անկայուն եղանակի պատճառով, զուգորդված ուժգին փոթորիկների, սաստիկ քամիների և հորդառատ անձրևների հետ, վնաս կհասցվի մշակաբույսերին ու բերքատվությանը՝ մինչև 2030-ը նվազեցնելով 8-14%-ով։
Ըստ հետազոտության, ակնկալվում է նաև բույսերի և կենդանիների հիվանդությունների և վնասատուների բացասական ազդեցության ավելացման, գյուղատնտեսության վրա կլիմայի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել նաև պարենային անվտանգության խնդիրների։