3 մայիսի 2023 - 10:50 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակ Վեդանտ Փաթելը մայիսի 2-ին կայացած լրագրողների հետ ճեպազրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե ովքեր են ընդգրկված Վաշինգտոնում ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններում, ասել է, որ ԱՄՆ մի շարք պաշտոնյաներ են ներգրավված։
«Բանակցություններին մասնակից երկու երկիրն իրենք կմեկնաբանեն իրենց պատվիրակությունների մասը: Ամերիկյան կողմից մենք ունենք մի շարք պաշտոնյաներ, որոնք խորապես ներգրավված են այս հարցում: Ակնհայտորեն, Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն խորապես ներգրավված է ոչ միայն այս հանդիպումների շրջանակում, այլև Հարավային Կովկասում իր շարունակական ներգրավվածության միջոցով: Ինչպես գիտեք՝ պետքարտուղար Բլինքենը մայիսի 1-ին մասնակցել է լիագումար նիստին, իսկ մինչ այդ՝ հյուրընկալել նախարարներին ընթրիքի ընթացքում: Այսպիսով, մենք կշարունակենք խորապես ներգրավված մնալ այստեղ»,- ասել է նա, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Փաթելն իր խոսքում նշել է, որ պետքարտուղարությունը չունի որևէ հավելյալ տեղեկություն այս պահին տրամադրելու համար: Նա ընդգծել է կողմերի միջև ուղիղ երկխոսության կարևորությունը՝ կարգավորմանը հասնելու համար և շեշտել, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին և Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագայի խթանմանը:
Վեդանտ Փաթելը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք պետքարտուղար Բլինքենը պատրաստվում է կրկին հանդիպել կողմերի հետ։
«Ես չեմ ցանկանում առաջ ընկնել այս շաբաթվա ժամանակացույցից»,-ասել է նա։
Նա նաև չի տրամադրել որևէ մեկնաբանություն ընթացող բանակցությունների հնարավոր արդյունքների ու սպասումների կապակցությամբ՝ շեշտելով՝ կսպասեն այս գործընթացի ավարտին մեկնաբանություն անելուց առաջ: