8 դեկտեմբերի 2023 - 12:05 AMT
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ողջունել է Երևանի և Բաքվի համատեղ հայտարարությունը ձերբակալվածների փոխանակման մասին և նշել, որ խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորություն կա։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը ձերբակալվածների փոխադարձ ազատ արձակման և վստահության ամրապնդմանն ուղղված այլ միջոցների մասին, ինչը կարևոր քաղաքական քայլ է։ Մենք համամիտ ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու պատմական շանս կա, և վճռական ենք այդ ջանքերին նպաստելու հարցում»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նոյեմբերի 30–ին հայտնել էր, որ Բաքվում պաշտոնապես 55 հայ է պահվում, այդ թվում 6 քաղաքացիական գերի, 41 ռազմագերի և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական գործիչ, որոնք համարվում են քաղբանտարկյալներ։