25 հունիսի 2024 - 11:18 AMT
Հունիսին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող հայերին։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցերի ժամանակ գնահատում են պահման պայմանները և հնարավորություն են ստեղծում ընտանիքների հետ կապ հաստատելու կամ կապը շարունակելու համար, գրում է APA-ն։
Ըստ ԿԽՄԿ կանոնների, այցերի վերաբերյալ դիտարկումներն ու խորհուրդները տրամադրվում են բացառապես պահող կողմին։
Հունիսի 24–ին հայտնի դարձավ, որ շինծու գործերով Բաքվի բանտերում պահվող Արցախի նախկին ղեկավարների գործերը շուտով կուղարկվեն դատարան։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը հայտարարել է, որ 15 անձի նկատմամբ հետաքննությունն ավարտվել է։