16 հունվարի 2025 - 11:09 AMT
Սյունիքի մարզի դատարանը մեղավոր է ճանաչել Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանին՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, որը վերաբերում է ռազմական դրության կամ պատերազմի ընթացքում զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքին, առաջացնելով ծանր հետևանքներ։ Այդ մասին հայտնել է տուժողների շահերի ներկայացուցիչ Լիպարիտ Սիմոնյանը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունել։
Ըստ Սիմոնյանի՝ դատարանը հաստատել է, որ Ջալալ Հարությունյանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ հոկտեմբերի 12-ին, Ֆիզուլիի մոտակայքում գտնվող Ջուվառլու կոչվող բնակավայրի շրջանում, «Ցորի» զորամասի 20 զինծառայողների մահվան համար պատասխանատու է։ Զինվորները, փաստաբանների խոսքով, սխալ հրամանի հետևանքով հայտնվել են ադրբեջանական ուժերի շրջապատման մեջ և սպանվել։
Սիմոնյանը նշել է, որ դեռ պատիժ չի սահմանվել, և հարցը կքննարկվի հաջորդ դատական նիստի ընթացքում։ Ավելին, նա ընդգծել է, որ նման դեպքերի համար նախատեսված է 5-10 տարվա ազատազրկում։
Ջալալ Հարությունյանի փաստաբան Արսեն Սարդարյանն ասել է. «Նա չի ընդունում մեղադրանքը, և մենք միանշանակ բողոքարկելու ենք դատարանի որոշումը»։
Իրավապահների տվյալներով՝ սխալ հրամանի պատճառով զինծառայողները հայտնվել են հակառակորդի թիրախի տակ. արդյունքում զոհվել է 20 զինծառայող, 7-ը վիրավորվել է, իսկ զորամասը անցել է Ադրբեջանի հսկողության ներքո։