11 փետրվարի 2025 - 17:14 AMT
Եվրամիության մուտքի վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի մշակման շրջանակում ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը հյուրընկալել է ԵՄ փորձագիտական առաջին առաքելությանը։
ԵՄ առաքելության փորձագետները փետրվարի 10-14-ը կանցկացնեն ուսումնասիրություններ՝ գնահատելու Հայաստանի ներկայիս իրավիճակն ու առկա խնդիրները։ Նրանց աշխատանքը կնպաստի համապատասխան հենանիշների սահմանմանը, որոնք անհրաժեշտ են ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի համար։
Փոխնախարարը մանրամասն անդրադարձել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի մի շարք առանցքային հարցերի։ Դրանք ներառել են միգրացիոն ներկա իրավիճակը, կենսաչափական նոր փաստաթղթերի ներդրումը, քաղաքացիության հարցերը, միգրացիայի և ապաստանի կառավարման մեխանիզմները, ինչպես նաև թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ՆԳ նախարարությունում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել միգրացիայի, քաղաքացիության և ոստիկանության ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում ԵՄ փորձագետների կողմից բարձրացված հարցերին տրամադրվել են սպառիչ պատասխաններ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՆԳ նախարարության, Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և Ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության, Հարևանության ընդլայնման բանակցությունների Գլխավոր տնօրինության, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության, ՖՐՈՆՏԵՔՍ-ի, ինչպես նաև ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչները։