Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան ձգտում է կյանքի կոչել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը։ Այդ մասին նա ասել է՝ ելույթ ունենալով Անկարայի «Գազի» համալսարանում։
Նա ընդգծել է, որ այս երթուղին կարևոր օղակ կդառնա Չինաստանի և Եվրոպայի միջև մատակարարման ռազմավարական շղթայում, գրում է Minval.az-ը։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջը», նախարարը նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է ակտիվ ներդրումներ կատարել լոգիստիկայի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման մեջ։
«Այսօր մենք ձգտում ենք Զանգեզուրի միջանցքը դարձնել Միջին միջանցքի մի մաս։ Սա Թուրքիային ավելի գործնականորեն կկապի թյուրքական աշխարհի հետ», — ասել է Ուրալօղլուն։
Բացի այդ, նա անդրադարձել է մեկ այլ կարևոր նախագծի՝ «Զարգացման ուղուն», որը պետք է Պարսից ծոցը միացնի Եվրոպական միությանը՝ անցնելով Թուրքիայի տարածքով։
«Իրաքի տարածքով անցնող այս երթուղու նախագծման աշխատանքներն ավարտվել են։ Մենք անցել ենք իրականացման փուլին։ Միջանցքի գործարկումը մեծ օգուտներ կբերի Թուրքիային», — նշել է նախարարը։
Իր ելույթի ավարտին տրանսպորտի նախարարը հայտարարել է Անկարայի և Ստամբուլի միջև նոր մայրուղի կառուցելու ծրագրերի մասին։