ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությունը տեղեկացված է Ադրբեջանի իշխանությունների մտադրության մասին՝ փակել ԿԽՄԿ ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, հայտնում է »Փաստինֆոն»։
«Բոլոր տեսակի հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր աշխատանքին, հանձնագրին քննարկվում են նույն իշխանությունների հետ՝ մեր կազմակերպության կողմից, սակայն դրանք այս պահին ընթանում են միայն կոնֆիդենցիալ երկխոսության ձևաչափով»,- նշել է նա։
Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է փակել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տեղի ներկայացուցչությունը։ Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ Օրելի Լաշանը:
Մինչդեռ, ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը հասանելիություն ունի Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին: Ամեն ամիս ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցելում են գերիներին, շփվում նրանց հետ և հնարավորություն տալիս կապ հաստատել ընտանիքների հետ։