ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով Բաքվի դատավարությունից բռնության հետքերով կադրերի վերաբերյալ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին, հայտարարել է, որ տեղի է ունենում արգելված ներգործություն և դա անընդունելի է:
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը հստակ գնահատական է տվել Բաքվում ընթացող դատավարություններին՝ նշելով, որ կան տեղեկություններ արգելված մեթոդների և խոշտանգումների կիրառման վերաբերյալ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս փաստերն արդեն ակնհայտ են դարձել, իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ն իր հերթին ներկայացրել է հստակ դիրքորոշում։ Նա շեշտել է, որ կառավարությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել այս խնդիրը բարձրաձայնելու և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ։
«Էլի ասում եմ, որ, տեսեք, միշտ նման իրավիճակներում, երբ խոսքը գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց մասին է, բնականաբար, հարց է հնչում՝ ի՞նչ է անում մեր դիվանագիտությունը: Մեր դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է, և ուզում եմ ընդգծել, որ մեր դիվանագիտությունն առաջնորդվում է առաջին հերթին չվնասելու սկզբունքով:
Բնական հարց է ծագում՝ որտե՞ղ են այդ դիվանագիտական ջանքերը, ինչո՞ւ չեն երևում դրանք, ես, ի պատասխան այդ հարցի, միշտ բերում եմ 2023 թվականի դեկտեմբերի օրինակը, երբ մեր գերեվարված 32 հայրենակիցները վերադարձան ՀՀ և մինչև պաշտոնական հայտարարության վերջին վայրկյանը մենք երբեք չենք ասել կամ որևէ մանրամասն չենք բացահայտել, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ համոզված ենք եղել, որ նման մանրամասների բացահայտումը կզրոյացնի նախկինում գործադրված ջանքերը և դրանց արդյունավետ լինելու հավանականությունը»,–ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմի գնահատականն ավելի քան հստակ է. կիրառվում են արգելված մեթոդներ, այդ թվում՝ ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումներ, ինչպես նաև որոշ այլ արգելված միջոցներ։
«Մեր գնահատականը հստակ է, որ արգելված միջոցներով, այդ թվում՝ ֆիզիկական, հոգեբանական ճնշման գործիքներով, մեր ունեցած որոշ տեղեկություններով՝ այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն, և դա, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։