Ղազախստանը ներկայումս բանակցություններ չի վարում հայկական երկաթուղիների ռուսական կոնցեսիայի ձեռքբերման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել են «Ղազախստանի երկաթուղիներ» ընկերությունից և Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությունից, գրում է Interfax-Ղազախստանը:
Հայաստանում գործող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ընկերությունը։ Կոնցեսիոն պայմանագիրը Հայաստանի և ռուսական կողմի միջև կնքվել է 2008 թվականին՝ 30 տարվա ժամկետով՝ ևս 10 տարով երկարաձգման հնարավորությամբ։