23 հունիսի 2026 - 10:18 AMT
Արգենտինայի հավաքականի առաջատար Լիոնել Մեսսին աշխարհի առաջնությունների պատմության լավագույն ռմբարկուն է դարձել՝ հունիսի 22-ին Ավստրիայի դեմ հանդիպման ընթացքում խփած երկու գոլերի շնորհիվ։ Այդ մասին հայտնել է Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ)։
38-ամյա Մեսսիի համար հանդիպման 38-րդ րոպեին խփած գոլը դարձել է աշխարհի առաջնություններում նրա 17-րդ գոլը։ Այդ ցուցանիշով նա գերազանցել է Գերմանիայի հավաքականի նախկին հարձակվող Միրոսլավ Կլոզեին (Miroslav Klose), որի հաշվին եղել է 16 գոլ։ Ավելացված ժամանակում Մեսսին ավստրիացիների դարպասն ուղարկել է ևս մեկ գնդակ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Այնուամենայնիվ, ԱԱ-2026-ում Մեսսիի ցուցանիշին դեռ կարող է հասնել Ֆրանսիայի հավաքականի հարձակվող Կիլիան Մբապեն։ Նա աշխարհի առաջնություններում արդեն խփել է 14 գոլ։
Կլոզեն շնորհավորել է Մեսսիին:
«Ես միշտ ասել եմ, որ Մեսսին վատ ֆուտբոլիստ չէ», - հայտարարել է 48-ամյա ֆուտբոլիստը Süddeutsche Zeitung թերթին տված հարցազրույցում։
«Ինձ համար Լիոնել Մեսսին բոլոր ժամանակների լավագույն ֆուտբոլիստն է։ Շնորհավորում եմ, չեմպիոն», - ավելացրել է Գերմանիայի հավաքականի նախկին հարձակվողը։
Ամերիկյան Առլինգթոնում կայացած հանդիպման արդյունքում աշխարհի գործող չեմպիոն Արգենտինայի հավաքականը 2։0 հաշվով հաղթել է Ավստրիային։ Մինչ այդ Ավստրիայի և Արգենտինայի հավաքականները հանդիպել էին միայն մեկ անգամ՝ 1990 թվականի ընկերական խաղում, որն ավարտվել էր ոչ-ոքի արդյունքով։