15 հուլիսի 2026 - 15:50 AMT
Կառավարությունն մտադիր է 1 միլիարդ 34 միլիոն 715 հազար դրամ տրամադրել Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Սյունիքի և Տավուշի մարզերի ութ համայնքում իրականացվող ինը սուբվենցիոն ծրագրերի ֆինանսավորման համար։ Համապատասխան չզեկուցվող նախագիծն ընդգրկվել է կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում։
Ծրագրերն իրականացվելու են Արտաշատ, Արաքս, Գավառ, Փամբակ, Ալավերդի, Սիսիան, Նոյեմբերյան և Իջևան համայնքներում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքին հատկացվելու է 157 միլիոն 111 հազար դրամ՝ Արաքսավան, Դիտակ, Մրգանուշ, Այգեստան, Հնաբերդ և Դվին բնակավայրերի ոռոգման համակարգերի կառուցման ու վերանորոգման նպատակով։
Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքին տրամադրվելու է 31 միլիոն 906․8 հազար դրամ՝ Մեծամոր գյուղի Խաչատուր Աբովյանի փողոցն ասֆալտապատելու համար։
Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքին նախատեսվել է հատկացնել 310 միլիոն 400 հազար դրամ՝ Գավառ, Ծովազարդ, Հայրավանք, Բերդկունք, Նորատուս, Կարմիրգյուղ, Սարուխան և Գանձակ բնակավայրերում ասֆալտապատման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։
Լոռու մարզում նախատեսվել է իրականացնել երկու ծրագիր՝ 67 միլիոն 618․1 հազար դրամ ընդհանուր արժեքով։ Փամբակ համայնքի Եղեգնուտ բնակավայրի գազաֆիկացման համար հատկացվելու է 19 միլիոն 778 հազար դրամ, իսկ Ալավերդի համայնքի Արևածագ, Կարմիր Աղեկ և Հագվի բնակավայրերում խմելու ջրամատակարարման ու ջրահեռացման ցանցերի կառուցման և նորոգման համար՝ 47 միլիոն 840․1 հազար դրամ։
Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքին հատկացվելու է 143 միլիոն 857․3 հազար դրամ։ Գումարն ուղղվելու է Սիսիան քաղաքի մի շարք բազմաբնակարան շենքերի բակային փողոցների, ինչպես նաև Զորավար Անդրանիկ և Հովհան Որոտնեցի փողոցների վերջնամասերի կապիտալ վերանորոգմանը։
Տավուշի մարզում իրականացվելու է երեք ծրագիր՝ 323 միլիոն 822 հազար դրամ ընդհանուր արժեքով։
Նոյեմբերյան համայնքում 244 միլիոն 743,7 հազար դրամ ուղղվելու է Կողբի թիվ 1 մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցմանը, իսկ 26 միլիոն 980․2 հազար դրամ՝ Դովեղ բնակավայրի 2-րդ փողոցը տուֆ քարով սալապատելուն։
Իջևան համայնքին հատկացվելու է 52 միլիոն 98․1 հազար դրամ՝ Իջևան քաղաքի Սարիբեկ Օհանյան փողոցի 1-ին նրբանցքի հիմնանորոգման նպատակով։