17 դեկտեմբերի 2009 - 15:12 AMT
Բարձր կապիտալիզացիայի պատճառով Հայաստանի բանկային համակարգը կարողացավ դիմակայել համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությանը, դեկտեմբերի 17-ին լրագրողներին է ասել Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Մինչ այժմ Հայաստանի բանկային համակարգը բավականին ամուր էր, չնայած ճգնաժամին, բանկերը շարունակում են բավարար չափով կապիտալիզացված մնալ, իսկ կապիտալի նույնարժեքության ցուցանիշը 28 տոկոս է»,-ասել է նա:
Ա.Վարուդակիսը հավելել է, որ մասնավոր հատվածի վրա ճգնաժամի ազդեցության եւ առաջացած դժվարությունների պատճառով, Հայաստանի բանկային համակարգում չաշխատող վարկերը 8 տոկոս կազմեցին: «Սակայն տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ 8 տոկոսը ընդհանուր առմամբ բանկային համակարգի վրա ազդեցություն չունեցան»,-ասել է նա: