10 մայիսի 2010 - 19:27 AMT
Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնաժողովը ակտիվ աշխատանք է վարելու, որպեսզի ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության 252 բանաձևն ընդունող կոնգրեսականների թիվն ավելանա: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ANCA-ի նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
«Մեր ջանքերը քաջալերում են և’ դեմոկրատ կոնգրեսականները, և’ հանրապետականները, և հիմա արդեն մեր աշխատանքն ուղղված է այն բանին, որ բանաձևն ընդունող կոնգրեսականների թիվն ավելանա և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին համոզենք, որ մենք բավարար ձայներ ունենք` բանաձի ընդունման համար», - ասել է նախագահը:
«Կոնգրեսի յուրաքանչյուր նստաշրջանը տևում է երկու տարի: Ընթացիկ նստաշրջանն ավարտվելու է 2010 թ. դեկտեմբերին: Դա նշանակում է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կտապալվի, եթե մինչ այդ Կոնգրեսը չհաստատի», - ասել է նա: Միաժամանակ Քեն Խաչիկյանը հիշեցրել է, որ ամերիկյան վարչակազմը ճնշում է գործադրում բանաձևի ընդունման հարցում:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձին, Ք.Խաչիկյանն ասել է. «Նա հերթական անգամ խախտեց իր տված խոստումը: Նախագահը ԱՄՆ պետքարտուղարության ճնշման ներքո է գտնվում, որը թուրքամետ դիրքորոշում ունի: Նույնիսկ եթե Օբաման ընդուներ Հայոց ցեղասպանությունը, միևնույն է, նա չէր ցանկանա այդ անել պաշտոնապես` որպես ԱՄՆ նախագահ», - հայտարարել է Խաչիկյանը` ավելացնելով, որ ANCA-ն շարունակելու է ճնշում գործադրել Օբամայի վրա` պահանջելով կատարել տված խոստումը: