«Մեր երկրի մշակութային ժառանգության հանրահռչակման ապահովման նպատակով աշխատանքներ կանցկացվեն ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումների օգտագործմամբ թանգարանների ցուցանմուշների ցուցադրությունների ընդլայնման ուղղությամբ: Կկազմակերպվեն նաև Հայաստանի Մշակույթի նախարարության թանգարանների էլեկտրոնային ցուցադրություններ»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով` այսօր սրահների պակասի պատճառով երկրի թանգարանները ստիպված են հասարակայնությանը ներկայացնել իր ցուցանմուշների ընդամենը 2.57%-ը, իսկ ժամանակավոր ցուցահանդեսները չեն փրկում իրադրությունը:
«Բացի դրանից, մշակույթի ոլորտում սպասարկման բարելավման նպատակով, մասնավորապես համերգա-թատերական և թանգարանային կազմակերպություններում տոմսերի վաճառքի էլեկտրոնային միասնական համակարգ կներդրվի` ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ»,- ասել է Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ այդ ծրագրի հիմնական նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի տոմսերի վաճառքն ավելի հասանելի դառնա սպառողների համար` ինչպես ժամանակի խնայման, այնպես էլ հասանելիության առումով: