15 փետրվարի 2012 - 18:50 AMT
Եվրոպայի Խորհրդի ժողովրդավարական կառավարման, մշակույթի և բազմազանության գլխավոր տնօրինության նախաձեռնությամբ 2012 թ. փետրվարի 16-17-ը Կիևում (Ուկրաինա)` Կիևյան նախաձեռնության շրջանակում կանցկացվի «Պատմական քաղաքներում մշակութային ժառանգության վերականգնումը» պիլոտային ծրագրի համակարգողների հինգերորդ խորհրդակցությունը, որին կմասնակցեն ԵԽ Կիևյան նախաձեռնությանը անդամակցող պետությունները (Հայաստան, Ուկրաինա, Վրաստան, Մոլդովա, Ադրբեջան):
Նշյալ հանդիպման ընթացքում կքննարկվի մշակութային ժառանգության պահպանության նոր ռազմավարությունը, ծրագրին ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերելու հարցը, կհաստատվի պետությունների կողմից ներկայացված պատմական քաղաքների ցանկն ու 2012 թ. գործողությունների ծրագիրը:
Հայաստանից խոհրդակցությանը կմասնակցի ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ, պիլոտային ծրագրի համակարգող Արև Սամուելյանի գլխավորած պատվիրակությանը: