A delegation from the Yerevan Municipality will travel to Marseille, France, from October 14 to 18 to discuss cooperation in the field of healthcare. The visit was approved by Yerevan Mayor Tigran Avinyan.
The delegation includes Deputy Mayor Sargis Madatyan, Head of the Health Department Davit Karapetyan, the mayor’s assistant Lena Melkonyan, leading foreign relations specialist Nora Harutyunyan, and Director of Surb Astvatsamayr Medical Center Hovhannes Zohrabyan.
The visit is being held at the invitation of Michel Rubirola, First Deputy Mayor of Marseille.
In May 2025, the 30-year partnership between Yerevan and Marseille was revitalized with the signing of a joint declaration establishing a sister-city relationship.