February 26, 2026 - 11:37 AMT
Yerevan Mayor Tigran Avinyan presented the capital’s development priorities to business representatives who arrived from France.
He highlighted programs to modernize the transport system, the reconstruction of Noragyugh, and waste management initiatives.
The discussion also covered the implementation of digital transformation projects, including the introduction of a GIS geographic information system.
Presenting the strategic directions of the capital’s development and investment-oriented projects, Avinyan stressed that Yerevan is open to innovative ideas, advanced technologies, and sustainable investments.
Among the major urban development projects planned in Yerevan is the reconstruction of the Noragyugh district. The Downtown project in Noragyugh aims to ease congestion in the city center and shape a new image for modern Yerevan. French architects are studying the district’s challenges and development prospects and have presented conceptual proposals.