According to a survey conducted by MPG LLC, the Armenian member organization of the Gallup International Association, most respondents said they plan to participate in the 2026 parliamentary elections.
The telephone survey was conducted on June 2–3 and included 1,104 participants. Respondents were asked: “Will you participate in the 2026 parliamentary elections?”, according to Aysor.am .
The results were as follows:
Overall, 76.7% of respondents indicated a willingness to participate in the elections, while 14% said they do not intend to vote. Another 9.2% had not yet made a final decision.